Training details

SuHu-tähtiharjoitus, Valkeisvuori

Discipline: Suunnistus

Visibility: Public

Time: 11-12-21

Suunta Huipulle (SuHu) - tähtiharjoitus. 

HUOM! Harjoituspaikka on muuttunut. Harjoitus juostaan Valkeisvuoren kartalla (Kangasala-Jukola 2019 kartta).

LÄHTÖLISTA

Lähtölistaan päivitetty GPS-seurattavat (X nimen perässä). Jos nimi vahingossa uupuu, laita postia antti.rantala@kangasalask.fi

TULOKSET

GPS-SEURANTA

H21, H20 6,0 km

D21, D20, H18 4,7 km

D18, H16, D16 3,7 km

Harjoitusanalyysi

Kohderyhmä: seurojen 15-19 vuotiaat nuoret ja edustus/akatemiaryhmien urheilijat

Paikka ja aika:
11.12.2021 kokoontuminen klo 10

Majaalahti, Kangasala

Navigointiosoite, pysäköinti: Majaalahdentie 366, 36270 Kangasala

61.443630, 24.218197

Pysäköinti: Pysäköinti metsästysmajan parkkipaikalla, suosikaa kimppakyytejä, majan parkkipaikan tilat ovat rajalliset. Tilan loppuessa kesken, pysäköinti tapahtuu tien varteen. Jättäkää pysäköidessä kulkuväylät vapaaksi.

Harjoituksen kuvaus
Harjoituksen teemana on kisanomainen keskimatkan harjoitus emiteillä. Emit ajanotto ja lähtöajat tuo harjoitukselle lisää paineistettua tilannetta, jota kisatilannekin meille tarjoaa. Radoille on haettu keskimatkalle tyypillisiä välejä, kuten runsaasti rytmitystä ja rastinottoa. Ratapituudet tulevat olemaan keskimatkan ohjeaikojen ylärajoilla. Majaalahden maasto on monipuolista ja upeaa hämäläistä korpimetsää. Paikoin maaston pienipiirteisyys asettaa haasteita rastinottoon ja kohtuulliset korkeuserot haastaa suunnistajat myös reitinvalinnoissa.

Radat

H21, H20 6,0 km / 15 rastia

D21, D20, H18 4,7 km / 12 rastia

D18, H16, D16 3,7 km / 11 rastia

Harjoitus alkaa väliaikalähtönä klo 10.30.

Lähtöväli 1min. Lähtölistat muodostetaan ilmoittautumisen päätyttyä. Harjoituksessa käytössä emit -leimaustapa.

Lähtö: Lähtöön matkaa 700 m, matka lähtöön viitoitettu keltaisella viitoituksella. Viitoitus lähdöstä K-pisteelle merkitty tötsillä maahan.

Lähdön toiminta: Aika lähtee käymään emit-kortin nollauksesta. Suunnistaja asettaa korttinsa 0-leimasimeen noin 5s ennen lähtöään ja lähtee maastoon lähtökellon merkista. Paina mieleesi oma lähtöaika! Suunnistaja kutsutaan minuuttia ennen lähtöaikaa karttaämpärin viereen, josta kartan voi laittaa karttamuoviin, mutta karttaa ei saa katsoa ennen lähtöhetkeä.

Maali: maali sijaitsee parkkipaikan välittömässä läheisyydessä. Viitoitus viimeiseltä rastilta maaliin merkitty tötsillä maahan. Emitin purku tapahtuu tapahtumakeskuksessa parkkipaikalla. Keskeyttäneet muistakaa kuitata myös itsenne maaliin parkkipaikalla!

Kartan mittakaava: 1:10000 / 5m

Rastit: Rasteilla iso rastilippu ja emit leimasin. Oma emit mukaan!

Rastimääritteet: rastimääritteet on painettu karttaan, ei irrallisia määritteitä.

Oma karttamuovi A4!

Ratamestarit: Tomi Närvä ja Antti Rantala

Harjoituksen käytännön järjestelyt: Kangasala SK

Analyysipaketti: harjoituksesta jaetaan seuravalmentajille analyysipaketti, joka toimii tukena harjoituksen läpikäynnissä. Harjoituksen analysointi tapahtuu harjoituksen jälkeen seurojen omien valmentajien / toimihenkilöiden johdolla seurakohtaisesti.

Laiteet jaetaan metsästysmajan pihassa. Nouda seurantalaite hyvissä ajoin ennen lähtöä! Palauta laite samaan paikkaan leimanpurun yhteydessä!

Yhteyshenkilö: Antti Rantala puh. 041-4343394

Training place


Participants

Firstname Lastname User Club Type Add info Time Toimenpide
Aino Poijärvi aino.poijärvi Koovee Ilmoittautuminen 24-11-2021
Tuomas Harju tumppi Rasti-Nokia Ilmoittautuminen 24-11-2021
Iida Koskinen IidaK Rasti-Nokia Ilmoittautuminen 25-11-2021
Jekabs Janovs JekabsJan Tampereen Pyrintö Ilmoittautuminen 25-11-2021
Annika Viilo annikaviilo Tampereen Pyrintö Ilmoittautuminen Valmentajakartta 25-11-2021
Essi Väisänen essiv Tampereen Pyrintö Ilmoittautuminen 29-11-2021
Voitto Backman Voitto Kangasala SK Ilmoittautuminen 01-12-2021
Nuutti Vennelä Nuutti Kangasala SK Ilmoittautuminen 01-12-2021
Topi Hyytiäinen Topi Kangasala SK Ilmoittautuminen 01-12-2021
Vilma Mustonen vilma.mustonen Kangasala SK Ilmoittautuminen 03-12-2021
Jere Pakarinen jerepakarinen Rasti-Nokia Ilmoittautuminen 03-12-2021
Maiju Oksanen maijuok Kangasala SK Ilmoittautuminen 03-12-2021
Heidi Salonen heidisalonenn Jämsän Retki-Veikot Ilmoittautuminen 04-12-2021
Sampo Syväterä sampo.syvatera Espoon Suunta Ilmoittautuminen 04-12-2021
Matias Kuikko Matias_Kuikko Kangasala SK Ilmoittautuminen 04-12-2021
Ida Jussila idaj Tampereen Pyrintö Ilmoittautuminen 04-12-2021
Lotta Eerola LottaE Tampereen Pyrintö Ilmoittautuminen 04-12-2021
Saana Kuusinen saana.k Tampereen Pyrintö Ilmoittautuminen 05-12-2021
Alli Kajander AlliKajander Tampereen Pyrintö Ilmoittautuminen 05-12-2021
Oskari Vartiala OskariV Rasti-Nokia Ilmoittautuminen 05-12-2021
Siiri Julkunen Siiri Tampereen Pyrintö Ilmoittautuminen 05-12-2021
Timo Gröhn Eikka Tampereen Pyrintö Ilmoittautuminen Valmentajakartta 05-12-2021
Eetu Lehtovirta ee7u Tampereen Pyrintö Ilmoittautuminen 05-12-2021
Oliver Alajoutsi oliver.alajoutsi Koovee Ilmoittautuminen 05-12-2021
Reetta Nieminen Reetta Valkeakosken Haka Ilmoittautuminen 06-12-2021
Oona Kaikkonen oonakai Koovee Ilmoittautuminen 06-12-2021
Jiri-Pekka Rissanen Jiri Kangasala SK Ilmoittautuminen 06-12-2021
Sofia Pellonperä sofiapellonperä Kalevan Rasti Ilmoittautuminen 06-12-2021
Arttu Ritala ritalarttu Tampereen Pyrintö Ilmoittautuminen H16 06-12-2021
Eetu Punto EetuP Rasti-Nokia Ilmoittautuminen 06-12-2021
Anni Laine annilaine Tampereen Pyrintö Ilmoittautuminen 07-12-2021
Vilho Tolonen HilppaT Koovee Ilmoittautuminen 07-12-2021
Santeri Sainio Sane Kangasala SK Ilmoittautuminen 07-12-2021
Jenny Ojala jennyojala Rastikarhut Ilmoittautuminen 07-12-2021
Jaana Pietilä-Annala Jaana Kangasala SK Ilmoittautuminen valmentajakartta 07-12-2021
Salla Mustikkamaa SallaM Jämsän Retki-Veikot Ilmoittautuminen 07-12-2021
Jari Ojala Jari Pirkkalan Hiihtäjät Ilmoittautuminen 07-12-2021
Leevi Pinta Leevi Koovee Ilmoittautuminen 07-12-2021
Ronja Gröhn Ronja Tampereen Pyrintö Ilmoittautuminen 07-12-2021
Topias Helminen telminen Tampereen Pyrintö Ilmoittautuminen 07-12-2021
Eero Sallinen eerosallinen Kangasala SK Ilmoittautuminen 07-12-2021
Roosa Pelkonen roosap Tampereen Pyrintö Ilmoittautuminen 07-12-2021
Samu Lehtola samuleh Kangasala SK Ilmoittautuminen 07-12-2021
Jenni Joensuu-Partanen JenniJoensuu-Partanen Kangasala SK Ilmoittautuminen D21 tai perässäjuoksua! 07-12-2021
Noora Laine Noora Tampereen Pyrintö Ilmoittautuminen 08-12-2021
Panu Teittinen panuteittinen Kangasala SK Ilmoittautuminen 08-12-2021
Jere Simola jere.simola Koovee Ilmoittautuminen 08-12-2021
Timo Saarinen Tsaari Tampereen Pyrintö Ilmoittautuminen Valmentaja 08-12-2021
Riku Gröhn rikugrohn Tampereen Pyrintö Ilmoittautuminen 08-12-2021
Konsta Mäkelä Konsta_makela Koovee Ilmoittautuminen 08-12-2021
Venla Taulavuori venlataulavuori Tampereen Pyrintö Ilmoittautuminen 08-12-2021
Meri Talvitie meritalvitie Koovee Ilmoittautuminen 08-12-2021
Jasper Alajoutsi jasperalajoutsi Koovee Ilmoittautuminen 08-12-2021
Iiris Yliaho IirisYliaho Koovee Ilmoittautuminen D18 08-12-2021
Aarni Laine AarniLaine Tampereen Pyrintö Ilmoittautuminen 08-12-2021
Erika Ahlfors erika Jämsän Retki-Veikot Ilmoittautuminen 08-12-2021
Miina Kanko miina Kangasala SK Ilmoittautuminen 08-12-2021
Aaro Hämäläinen AaroH Kangasala SK Ilmoittautuminen 08-12-2021
Marjut Dimitrow Marru Koovee Ilmoittautuminen 08-12-2021
Linnéa Davidsson linnéa Tampereen Pyrintö Ilmoittautuminen 08-12-2021
Isabella Lillqvist Isabella.Lillqvist Tampereen Pyrintö Ilmoittautuminen 08-12-2021
Valtteri Vartiala ValtteriV Rasti-Nokia Ilmoittautuminen 08-12-2021
Petri Kuusinen PetriK Tampereen Pyrintö Ilmoittautuminen Valmentajakartta 08-12-2021
Mia Sipilä Mia Kangasala SK Ilmoittautuminen 08-12-2021
Ilona Tikkakoski ilona.tikkakoski Tampereen Pyrintö Ilmoittautuminen 08-12-2021
Lauri Nieminen lauri.nieminen Valkeakosken Haka Ilmoittautuminen 08-12-2021
Joona Yliaho joona.yliaho Koovee Ilmoittautuminen 08-12-2021
Jarkko Huovila jhuovila Yökuppi Ilmoittautuminen H21 08-12-2021
Seppo Kuusisto SeppoK Koovee Ilmoittautuminen 08-12-2021
Anttoni Mäki-Laurila anttoni Tampereen Pyrintö Ilmoittautuminen 09-12-2021
.

Traning estimates

Add estimate
Own title Runner Comment likes
Description Added by Added at Action

Rideshare

Tyyppi Lähtöpaikka Käyttäjä Status

Ratings

Average
Distribution:
0
0
0
0
0

Filter ratings
0
0
0
0
0
Reset Filter

Comments


Please and login to leave comment